Preposlať Bez správne nastavenej geometrie kolies sa ďaleko nedostanete

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Bez správne nastavenej geometrie kolies sa ďaleko nedostanete

11.10.2017 | Redakce | Komentárov: 0 |

Geometria kolies určuje ich optimálne postavenie vzhľadom k ceste. Jednoducho povedané potrebujete, aby sa kolesá správne točili. Kontrolovať by sa mala aspoň raz za rok alebo vždy, keď máte pocit, že tá diera v ceste, ktorú ste vymietli, bola už moc veľká. Zlú geometriu najlepšie odhalíte na nerovnomerne „ojazdených“ pneumatikách.

Bez správne nastavenej geometrie kolies sa ďaleko nedostanete

Možno by vás prekvapilo, že až polovica kontrolovaných áut ju má v zlom stave. Preto nepodceňujte žiadny náznak nezrovnalosti a nechajte si nastaviť geometriu kolies v dobrom servise.

Pre zachovanie životnosti

Nesprávnou a poškodenou geometriou kolies trpia najmä pneumatiky, ktoré sú už bez toho najviac namáhanou časťou auta. Samozrejme, že to závisí aj od kvalít vodiča, ktoré mohol nadobudnúť pri dôležitých kondičných jazdách v autoškole. Ak teda spozorujete neprimerané a nepresné ovládanie vášho auta, mali by ste spozornieť, môže to byť zlá geometrie kolies.

Možno ste o tom ani nevedeli, no výrobcovia ťažkých nákladných áut sa zhodli na tom, že správne nastavená geometria kolies dokáže ušetriť aj na spotrebe paliva, a to až o 2,5 %. V tomto prípade išlo o ťažšie nákladné vozy (Volvo), ktoré musia pravidelne prechádzať špeciálnym vážením áut.

Kolmá os

Bezpečná a pohodlná jazda, sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi, no bez správne nastavenej geometrie kolies sa naozaj ďaleko nedostanete. Aj pri zákrutách a zvýšenom zaťažení kolies, musí ostať ich zvislá os kolmá na rovinu vozovky. Tiež je to aj o spomínanej jednoduchej ovládateľnosti auta.

Jednoduchá pomôcka

Ak by ste si chceli overiť stav vašich kolies, otvorte garážové brány, naštartujte svoje auto a dostaňte sa na rovnú cestu, najlepšie bez premávky a nechajte auto viesť bez ovládania volantu niekoľko sekúnd. Pokiaľ by sa vám zdalo, že sa odkláňa-zatáča na jednu stranu, môže byť na vine zlé nastavenie. Tu dbajte ale na bezpečnosť!

Zmeranie a posúdenie geometrie stojí pár minút času a niekoľko eur, niektoré servisy vybavené modernými zariadeniami ju merajú dokonca zadarmo. Takže možno aj vďaka tejto úspore si budete môcť kúpiť nové vaničky do kufra, ktoré ste si dlhú dobu nemohli dovoliť.

Kontrolu nastavenia geometrie kolies neradno podceňovať, pretože je dôležitá, ako pre vašu bezpečnosť, tak aj pre predĺženie spomínanej životnosti pneumatík a ostatných namáhaných častí vozidla.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Bez správne nastavenej geometrie kolies sa ďaleko nedostanete


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.