Preposlať Kedy treba vymeniť pneumatiky?

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Kedy treba vymeniť pneumatiky?

27.06.2012 | Michelin | Tlačové správy | Komentárov: 0 |

Dokonca ani odolné a technologicky vyspelé pneumatiky nevydržia večne. Náš sprievodca vás zoznamuje so šiestimi najčastejšími situáciami, keď je nutné zaobstarať si nové pneumatiky.

Kedy treba vymeniť pneumatiky?

1. Keď je pneumatika prepichnutá
Prepichnutie pneumatiky nie je nič neobvyklé. Ak sa vám to stane, zverte svoju pneumatiku do rúk uznávaného odborníka. Jedine ten môže určiť, či môže byť pneumatika bezpečne opravená, alebo nie.

2. Keď sú vaše pneumatiky ojazdené
Mieru opotrebovania svojich pneumatík by ste mali kontrolovať pravidelne. Väčšina pneumatík má na sebe indikátor opotrebovania – vyvýšený prvok na spodnej strane hlavných behúňových drážok. V okamihu, keď sa úroveň behúňa priblíži k týmto indikátorom, dosahuje zostávajúca hĺbka dezénovej vzorky zákonom stanovený limit, čo je ten pravý čas na výmenu pneumatiky. V opačnom prípade porušujete zákon a vaše pneumatiky vám už nemôžu zaručiť zodpovedajúcu bezpečnosť.

3. Ak vaše pneumatiky vykazujú známky starnutia
Venujte pozornosť prasklinám, prerezaniam, nerovnomernému opotrebovaniu či deformáciám, ktoré majú negatívny vplyv na výkonnostné charakteristiky vašej pneumatiky a zvyšujú riziko jej prasknutia. Meňte svoje pneumatiky vždy po 10 rokoch aj v prípade, že je ich stav na prvý pohľad vyhovujúci. Ideálnym riešením je nechať si všetky pneumatiky raz ročne skontrolovať špecializovaným odborníkom.

4. Ak je vaša pneumatika poškodená
Pevné predmety na ceste, ako sú obrubníky, výmole alebo napríklad klince, môžu vaše pneumatiky vážne poškodiť. Ak na pneumatike objavíte akékoľvek prepichnutie, prerezanie či deformáciu, alebo ak pneumatika išla s veľmi nízkym či nulovým tlakom hustenia, nechajte jej stav skontrolovať odborníkom na pneumatiky.

5. Ak sú zjavné známky nerovnomerného opotrebovania
Nerovnomerné opotrebovanie – v pruhoch, v stredovej časti, na jednej strane – môže byť známkou problému s tlakom hustenia pneumatík, geometriou či vyvážením kolies alebo zavesením kolies. Ak na pneumatike objavíte, že je nerovnomerne opotrebovaná, kontaktujte odborníka na pneumatiky.

Predíďte nerovnomernému opotrebovaniu svojich pneumatík tým, že si necháte kolesá vyvážiť a nastaviť ich geometriu. Týmto postupom predĺžite životnosť svojich pneumatík a zabezpečíte si hladkú jazdu.

6. Ak vaše pneumatiky nie sú vhodné na použitie na danom vozidle
Vaše pneumatiky (a vozidlo) vám poskytnú maximálne výkony, ak na každú pozíciu na vozidle namontujete rovnaký typ rovnako starých pneumatík. Nikdy na jednom vozidle nekombinujte radiálne a neradiálne pneumatiky. Skontrolujte aj to, či vaše pneumatiky zodpovedajú všetkým odporúčaniam výrobcu vášho vozidla.
 

Užitočné rady pri výmene kolesa

  • Nesnažte sa vymeniť koleso v okamihu, keď je ohrozená vaša bezpečnosť či bezpečnosť vašich spolucestujúcich. Ak sa nachádzate na diaľnici, vždy volajte asistenčnú službu.
  • Vozte so sebou pár pevných rukavíc, podložku na umiestnenie zdviháka a igelitové vrece – pre prípad, keď je pneumatika s defektom zablatená!
  • Kvapnite na fixačné skrutky trochu oleja, potom lepšie povolia.
  • Skontrolujte tlak hustenia rezervného kolesa. Ak to nie je možné, choďte autom opatrne a pomaly až k najbližšiemu miestu, kde môžete pneumatiku nahustiť na správny tlak hustenia.
  • Zle utiahnuté fixačné skrutky môžu poškodiť brzdový kotúč alebo závesný systém kolesa. Aby ste si boli istí, že ste skrutky utiahli správne, použite vždy na ich dotiahnutie momentový kľúč. Ak ho nemáte k dispozícii, nechajte, aby vám skrutky čo najskôr skontroloval odborník na pneumatiky.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Kedy treba vymeniť pneumatiky?


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.