Preposlať 4 zlaté pravidlá na údržbu vašich pneumatík

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

4 zlaté pravidlá na údržbu vašich pneumatík

16.05.2012 | Michelin | Tipy, triky, rady, Tlačové správy | Komentárov: 0 |

Všetci si prajeme, aby naše pneumatiky vydržali čo najdlhšie. Ale aj veľmi kvalitné pneumatiky potrebujú pravidelnú starostlivosť a údržbu, pretože len tak môžete využiť ich maximálny potenciál. Táto starostlivosť je nevyhnutná nielen na cestnú bezpečnosť, ale zároveň na optimálne výkony vašich pneumatík a v dôsledku toho aj na úsporu vašich nákladov. 4 zlaté pravidlá vám za pár minút mesačnej starostlivosti pomôžu ochrániť vašu investíciu.

4 zlaté pravidlá na údržbu vašich pneumatík

1. Kontrolujte raz za mesiac tlak hustenia
Vedeli ste, že tlak vzduchu v pneumatikách sa samovoľne znižuje, a to približne o 1 psi za mesiac? Približne dve tretiny európskych vodičov jazdí s podhustenými pneumatikami. Nesprávne nahustené pneumatiky sa rýchlejšie opotrebúvajú, ale zároveň zhoršujú výkony vozidla: predlžujú brzdnú dráhu, znižujú stabilitu počas jazdy a bezpečnosť. Stúpa aj spotreba paliva: pneumatika, ktorej tlak hustenia je o 20 % nižší, prejde o 20 % kilometrov menej. Tak isto aj prehustené pneumatiky trpia nepravidelným opotrebovaním a predčasným starnutím. Navyknite si preto kontrolovať tlak hustenia svojich pneumatík (vrátane rezervného kolesa) pravidelne raz za mesiac a vždy pred dlhšou cestou. Ideálne je uskutočňovať kontrolu pri studených pneumatikách. Ak pneumatiky išli v posledných dvoch hodinách alebo prešli viac než pár kilometrov pri veľmi nízkej rýchlosti, pridajte k odporúčanej hodnote tlaku hustenia 0,3 baru. Túto hodnotu nájdete v návode na použitie svojho vozidla.

2. Vyvažujte pneumatiky a meňte ich pozíciu na vozidle
Jednoduchý spôsob, ako predĺžiť životnosť vašich pneumatík, je meniť pravidelne po každých prejdených 10 000 – 12 000 kilometroch ich pozíciu na vozidle. Docielite tým pravidelné opotrebovanie svojich pneumatík, čím zvýšite ich kilometrovú životnosť. V okamihu, keď meníte pozíciu pneumatiky na vozidle, je ľahké nechať skontrolovať odborníkom aj jej vyváženie. Vyhnete sa tým nepríjemnej vibrácii a vďaka tomu ochránite pneumatiku aj závesný systém kolesa pred predčasným opotrebovaním. Nezabudnite, že čím dlhšie pneumatika vydrží, tým nižšie sú vaše prevádzkové náklady.

3. Kontrolujte mieru opotrebovania
Viesť vozidlo, ktoré jazdí na pneumatikách s nedostatočnou hrúbkou behúňa, znižuje vašu bezpečnosť, pretože sa zvyšuje riziko vzniku aquaplaningu, obmedzuje sa jej priľnavosť a zároveň stabilita počas jazdy vozidla. Pneumatiky treba vymeniť v okamihu, keď je hrúbka behúňa menšia než 1,6 mm. Je dobré vedieť, že presný zákonný limit pre minimálnu hĺbku drážok je 1,6 mm. Ten ale platí len pre letné podmienky alebo všeobecné použitie. Pri snehu a námraze je v niektorých európskych krajinách stanovená minimálna hĺbka behúňa na zimných pneumatikách 3 alebo 4 mm. Kontrola zostávajúcej hrúbky dezénovej vzorky je rýchla a ľahká. Využite na to buď mierku zakúpenú u odborníka na pneumatiky, alebo indikátor opotrebovania, ktorý sa nachádza na väčšine nových pneumatík. Mieru opotrebovania kontrolujte pravidelne na rôznych miestach pneumatiky po celom jej obvode, a ak máte akékoľvek pochybnosti, obráťte sa na odborníka.


4. Kontrolujte nastavenie geometrie kolies
Zakaždým, keď vojdete do výmoľa alebo narazíte do obrubníka, dochádza k miernemu rozladeniu geometrie kolies. To môže viesť k rýchlemu nerovnomernému opotrebovaniu pneumatiky, ktoré má negatívny vplyv na stabilitu počas jazdy, ako aj na bezpečnosť. Zavezte svoje vozidlo do uznávaného servisu a dajte si skontrolovať geometriu kolies. Predĺžite tým životnosť svojich pneumatík a zvýšite stabilitu počas jazdy vozidla.

Venujte pár minút svojho času pravidelnej údržbe svojich pneumatík a ten rozdiel pocítite nielen na nich, ale aj vo svojej peňaženke.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku 4 zlaté pravidlá na údržbu vašich pneumatík


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.