Preposlať Vaše pneumatiky sú čierne. Môžu byť však aj zelené?

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Vaše pneumatiky sú čierne. Môžu byť však aj zelené?

S celkovými 800 miliónmi automobilov na dnešných cestách – a až s dvojnásobným počtom v roku 2030 – sa trvale udržateľný rozvoj stáva významnou stratégiou moderného motorového priemyslu. A výrobcovia pneumatík nie sú výnimkou. Ale ako je možné nájsť rovnováhu medzi potrebami motoristov a potrebami našej planéty?

Vaše pneumatiky sú čierne. Môžu byť však aj zelené?

Z krátkodobého hľadiska…
Ropa sa stala vzácnou surovinou, preto technologicky vyspelé pneumatiky hrajú významnú úlohu v znižovaní spotreby paliva. Niektoré moderné energeticky úsporné pneumatiky môžu znížiť vašu celkovú spotrebu paliva až o 6 %. Nižší valivý odpor a menšia miera zahrievania šetria výkon motora a znižujú množstvo škodlivých emisií CO2.

… z dlhodobého hľadiska…
Pneumatiky, to je predovšetkým guma. Približne 70 % prírodnej gumy sa používa pri výrobe pneumatík a jej jedinečné vlastnosti sú pre výrobcov pneumatík nenahraditeľné. Gumárenský priemysel tak čelí veľkej výzve: nepretržite zabezpečovať takú kvantitu aj kvalitu gumy a ďalších surovín, ktoré uspokoja dopyt a zároveň zaručia požadovanú kvalitu a bezpečnosť pneumatík.

… a s využitím nových prístupov.
Nech už budú pneumatiky budúcnosti vyzerať akokoľvek, pneumatiky minulosti zostávajú na priemyslovom poli významným hráčom. Ojazdené pneumatiky predstavujú významný energetický zdroj v oceliarskom priemysle – nahrádzajú uhlie a koks a dokážu tak ročne ušetriť také množstvo emisií CO2, ktoré by vyprodukovalo 10 000 vozidiel.

Recyklácia pneumatík sa využíva stále viac a je to nevyhnutná cesta, ako znížiť ich negatívny vplyv na životné prostredie. Úspory sú neuveriteľné: guma z vyradených pneumatík, ktorá sa využíva napríklad na výrobu umelého ihriska, ušetrí energiu potrebnú na 6 400 horúcich spŕch!

Recyklujte svoje pneumatiky
Existuje tisíc spôsobov, ako zužitkovať gumu z ojazdených pneumatík: od atletických dráh cez golfové odpaliská a podlahové krytiny až po kvetináče. Preto sa v okamihu, keď vymieňate svoje pneumatiky, ubezpečte, že sú vaše staré pneumatiky recyklované. Nikdy neviete, kde ich nabudúce uvidíte…

Tipy, ako znížiť vplyv vašich pneumatík na životné prostredie:

  • Udržiavajte vo svojich pneumatikách správny tlak hustenia, aby ste znížili spotrebu paliva.
  • Ubezpečte sa, že máte správne nastavenú geometriu kolies.
  • Vyberte si energeticky úspornú pneumatiku, ako sú napríklad pneumatiky MICHELIN s označením GREEN-X.
  • Ubezpečte sa, že sú vaše pneumatiky pre vaše vozidlo vhodné. Poraďte sa s odborníkom.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Vaše pneumatiky sú čierne. Môžu byť však aj zelené?


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.