Preposlať Veríte v reinkarnáciu pneumatík?

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Veríte v reinkarnáciu pneumatík?

Čo môžu mať spoločné štýlový dres, pár topánok a tenisový kurt? V predchádzajúcom živote boli pneumatikami! Vyradené pneumatiky nachádzajú svoje využitie od výroby užitočných predmetov pre domácnosť až po tvorbu neobvyklých umeleckých výtvorov. Kto vie, kde vaše pneumatiky raz skončia?

Veríte v reinkarnáciu pneumatík?

Na celom svete sa ročne predá 1,4 miliardy pneumatík. Toto množstvo narastá spolu so zvyšujúcim sa počtom vlastníkov vozidiel. Ak sú staré pneumatiky uložené na čiernej skládke alebo inak nevhodne zhromažďované, zvyšujú sa zdravotné riziká, vrátane rizika požiaru a prilákania škodcov, ako sú hlodavce a komáre.

Regenerácia a recyklácia
V roku 2009 bol v rámci EÚ pomer regenerácie ojazdených pneumatík 96 %, zatiaľ čo v roku 1999 to bolo len 50 %. Pneumatiky sa môžu regenerovať protektorovaním či prerezaním alebo recyklovať.

Pneumatiky obsahujú viac ako 200 zložiek. Tie zahŕňajú oceľ, nylon, prírodnú a syntetickú gumu a zmes chemických zlúčenín, ako sú parafín, farbivá, sadze, silica a ďalšie. Aby sa pneumatika celá rozložila, potrebuje na to 400 rokov! Skladovanie starých pneumatík v odpadových jamách je veľmi škodlivé pre životné prostredie a v rámci EÚ je aj protizákonné. Ale vďaka ich rôznorodému zloženiu sú pneumatiky využiteľné takmer na čokoľvek.

Vaše staré pneumatiky majú sľubnú budúcnosť
Architekti, štylisti a dizajnéri, tí všetci obracajú svoju pozornosť k starým pneumatikám. K pružnému materiálu s trvale kvalitnými vlastnosťami, s ktorým sa dobre pracuje a ktorý vytvára odlišný moderný dizajn nábytku, kabeliek a šperkov.
Pneumatiky v celku sa využívajú v strojárenstve, napríklad na výrobu ochranného pobrežného útesu či zvukových bariér v stavebných projektoch. Pneumatiky rozrezané na časti spracúva priemysel, napríklad na stavbu ciest či železničných tratí. V takých prípadoch je materiál získaný z pneumatík o 30 – 50 % ľahší než tradičné alternatívy, odvádza vodu až 10-krát lepšie než pôda a jeho izolačné schopnosti sú 8-krát efektívnejšie, než je to pri štrku.

Púder z pneumatík môže byť použitý na čokoľvek, počnúc sekačkami na trávu a umelými trávnikmi končiac. Pneumatiky tiež slúžia ako alternatíva k fosílnym palivám, pretože majú rovnakú energetickú hodnotu ako kvalitné uhlie. Jedna pneumatika poskytne rovnaké množstvo energie ako 7,6 litrov ropy a množstvo emisií je pri spaľovaní pneumatík výrazne nižšie než pri spaľovaní ropy. Cementárenské pece, elektrárne, a dokonca aj papierne, tí všetci ťažia z výhod tohto zdroja energie.

Možnosti na spracovanie starých pneumatík sú neobmedzené a ich druhý život môže byť nielen užitočný a zaujímavý, ale predovšetkým podstatný pre život našej planéty.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Veríte v reinkarnáciu pneumatík?


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.