Preposlať Buďte pripravení na zimnú jazdu

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Buďte pripravení na zimnú jazdu

20.10.2011 | Michelin | Ostatné články | Komentárov: 0 |

Kým sa vy i celá vaša rodina tešíte na prvú snehovú nádielku, treba pamätať aj na odvrátenú tvár zimy. Tá sa v Európe prejavuje predovšetkým extrémnym počasím. V takýchto situáciách je príroda nepredvídateľná a jazdné podmienky sa môžu meniť z minúty na minútu. Čo všetko je potrebné urobiť pre to, aby ste boli v bezpečí aj pri jazde v zimných podmienkach?

Dážď, mráz, sneh a ľad mení cestu na klzisko, na ktorom sa môže stať čokoľvek. Ak je však vaša vozidlo správne pripravené a vy prispôsobíte svoju jazdu klimatickým podmienkam, môžete sa spoľahnúť na vyššiu bezpečnosť aj v nepriaznivých situáciách. V okamihu, keď prídu prvé mrazíky, pripravte svoje vozidlo aj seba na zimnú jazdu.

Prezujte svoje pneumatiky
Zimné pneumatiky zaručujú v chladnom počasí lepšiu priľnavosť, väčšiu jazdnú stabilitu a kratšiu brzdnú dráhu, preto je ich montáž v zimnom období zárukou vyššej jazdnej bezpečnosti. V niektorých krajinách je montáž zimných pneumatík povinná, preto sa vždy pred cestovaním po iných európskych krajinách presvedčte, že riadite v súlade s miestnymi zákonmi. Vždy je potrebné montovať zimné pneumatiky na všetky 4 pozície na vozidle, pretože jazda s dvoma zimnými pneumatikami môže viesť k nestabilným jazdným reakciám.

 

Buďte pripravení na zimnú jazdu

Vykonajte základnú kontrolu
Nádrž ostrekovačov by mala byť plná nemrznúcej kvapaliny, batéria nabitá a motorový olej v zodpovedajúcom množstve i kvalite. Rozmrazovač predného i zadného okna, rovnako ako vyhrievací systém musí byť plne funkčný. Uistite sa, že sú vaše stierače i svetla v dobrom prevádzkovom stave. Pri znižovaní okolitej teploty klesá aj tlak hustenia vašich pneumatík, preto je ho treba v zime minimálne raz mesačne kontrolovať a v prípade potreby upraviť jeho aktuálnu hodnotu. Ak máte akékoľvek pochybnosti, vždy svoje vozidlo nechajte skontrolovať odborníkom.

Pripravte sa na mimoriadne situácie
Uistite sa, že vaše vozidlo obsahuje zimné vybavenie, ako je lekárnička, rezervná pneumatika nahustená na odporúčaný tlak hustenia, jedlo, voda, deka a teplé oblečenie. V situáciách, kedy uviaznete na mrazivej ceste, svoje starostlivo zvolené vybavenie iste oceníte.

 

Buďte pripravení na zimnú jazdu

 

Naplánujte si svoju cestu
Predpovede počasia a dopravné informácie vám môžu pomôcť vyhnúť sa nebezpečným situáciám a zároveň ušetriť váš cestovný čas. Buďte stále v obraze a vyhnite sa tak napríklad prudkému brzdeniu na klzkej vozovke.

Očistite svoje vozidlo
Pred každou jazdou odstráňte z vozidla všetok sneh a ľad. Sneh na vozidle sa môže v priebehu jazdy uvoľniť a obmedziť viditeľnosť vašu či ostatných vodičov. Od snehu a ľadu musia byť dôkladne očistené predovšetkým svetlá, okná a zrkadlá.

Jazdite bezpečne
Za zlého počasia znížte svoju jazdnú rýchlosť, počítajte s predĺženou brzdnou vzdialenosťou a vyhnite sa prudkému zrýchľovaniu a brzdeniu. Pri nízkej viditeľnosti použite tlmené svetlá. Zimné pneumatiky zvyšujú vašu bezpečnosť a dôveru, preto si vždy vyberte značku, ktorá vám zaručí nielen dlhú kilometrovú životnosť, ale aj vynikajúce brzdné vlastnosti.
 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Buďte pripravení na zimnú jazdu


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.