Preposlať Zvyšujú príliš bezpečné cesty a autá riziko nehody?

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Zvyšujú príliš bezpečné cesty a autá riziko nehody?

07.01.2011 | Redakce Katalog Automobilů.cz | Zaujímavosti | Komentárov: 0 |

Nový výskum ukázal, že široké, bezpečné cesty a superbezpečná moderné autá vyvolávajú v vodičoch pocit nezraniteľnosť.

Výskum univerzity v Newcastli ukázal, že vodiči idúci po širokých, dobre značených a bezpečných cestách sú potenciálne nebezpečnejšie ako ľudia používajúci k jazde úzkej neprehľadné cesty. Znie to možno divne, ale niečo na tom bude. Podľa prieskumu vyšlo najavo, že vodiči na dobre značených širokých cestách sa zvodidlami a obrubníky oveľa viac riskujú, pretože sa cíti vo svojich moderných autách bezpečnejšie.

 

Zvyšujú príliš bezpečné cesty a autá riziko nehody?

Prečo? Ukázalo sa totiž, že sa za volantom nudí a potrebujú sa na rovných cestách bez zákrut "zamestnať". Preto idú rýchlejšie a vykonávajú nebezpečné manévre, ktoré môžu pri zrážke skončiť fatálne. Vedúci výskumu Joan Harvey tvrdí, že paradoxne nebezpečnejšie cesty núti vodiča viac sa sústrediť, jazdiť pomalšie a menej riskovať. To by vraj mali vziať projektanti nových ciest bezpredmetným. Hlavne v mestách by vraj mohol iný dizajn ciest bez obrubníkov a značenie zvýšiť koncentráciu vodičov a tým znížiť riziko nehody.

Zvyšujú príliš bezpečné cesty a autá riziko nehody?

Štúdie sa zúčastnilo 1563 aktívnych vodičov. Tí dostávali rôzne otázky a ukázalo sa, že hneď 31% z nich sa rýchlo začne nudiť, viac riskujú a nechajú sa ľahko vyprovokovať k agresivite. Hoci sa tu podľa očakávania usadila veľká časť mladých vodičov, prekvapivo sem spadlo aj najviac žien z celého výskumu.

Zvyšujú príliš bezpečné cesty a autá riziko nehody?

Najväčšiu skupinu (35% respondentov) tvoria tzv "nadšenci". Tí sa viac sústreďuje na riadenie, ktoré je baví a pracujú na sebe - chcú vedieť dobre riadiť. Podľa výskumu sú presne takí vodiči najmenší hrozbou. V ďalšej skupine, do ktorej spadlo 21% opýtaných, sa vodiči priznali, že jazdí pomaly a že je riadenie nebaví. Síce je u nich najmenší pravdepodobnosť, že dostanú pokutu za rýchlosť, ale tiež stráca pozornosť a zvyšuje sa tak ich riziko nehody. A nevie riadiť. Takým "vodičom" by sa možno hodila autá s dizajnom, aký vidíte na fotografii nižšie.

Zvyšujú príliš bezpečné cesty a autá riziko nehody?

Najmenšiu skupinu tvoria 13% vodičov, ktorí sa označujú ako "pomalí a bezpeční". Sústreďuje sa na riadenie, ale jazdí veľmi pomaly - najmä v mestách. Zaujímavé je, že práve títo vodiči najviac vadí prvej skupine, lebo ich obmedzujú a prekážajú im.

Zvyšujú príliš bezpečné cesty a autá riziko nehody?

Výskum ukázal, že sa veľká časť vodičov (vlastne všetci okrem niekoľkých málo zo skupiny "nadšencov") spolieha veľa na bezpečnostnú výbavu auta - či už pasívne alebo aktívne. Tiež sa cíti bezpečnejšie na širokých cestách, kde ale práve ľahko stratí koncentráciu. Dôverujú totiž viac autu a povrchu než sami sebe.

Zdroj: Autoweb.cz

 

Související články na Autoweb.cz:

Nejste tak dobrý řidič, jak si myslíte!

Jak být lepším řidičem – kapitola 5: Předvídání a odhad


 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 1

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Zvyšujú príliš bezpečné cesty a autá riziko nehody?


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.