Preposlať V Pardubiciach testujú elektronický prenos dát od polície

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

V Pardubiciach testujú elektronický prenos dát od polície

21.01.2007 | Martin Kněžík | Ostatné články | Komentárov: 0 |

Pardubice, 10. januára 2007 - Východočeská polícia a magistrát mesta Pardubice spoja vo štvrtok 11. januára nový komunikačný systém, ktorý umožní elektronický prenos dát v rámci priestupkovej agendy.

Pardubice, 10. januára 2007 - Východočeská polícia a magistrát mesta Pardubice spoja vo štvrtok 11. januára nový komunikačný systém, ktorý umožní elektronický prenos dát v rámci priestupkovej agendy. Pardubice budú prvým mestom v Českej republike, ktorého úradníci budú dostávať od policajtov spisy o dopravných priestupkoch elektronickou poštou, teda prakticky okamžite po ich vyhotovení. Pilotný projekt, na ktorom spolupracuje mesto Pardubice s východočeskou správou Polície ČR a spoločnosťami GEMOS CZ a IBM ČR, bude po odskúšaní využiteľný vo všetkých mestách SR. "Spis je od samého počiatku policajta spracovávaný za pomoci výpočtovej techniky, takže výsledkom je nielen spis v listinnej, ale aj v elektronickej podobe. Prostredníctvom internetového spojenia je potom zaslaný úradu na prerokovanie. Keďže teraz pracujeme na rovnakej softwarovej platforme ako Polícia ČR, dáta z elektronického spisu nám odovzdaného sa automaticky vkladajú do nášho programu, čím odpadá strata času s ich prepisovaním, "povedal vedúci odboru vnútorných vecí pardubickej radnice Petr Kramář. Dáta, ktoré si môžu vymieňať poverení úradníci magistrátu a polície, sú kvôli ochrane pred zneužitím treťou osobou šifrované a opatrené elektronickým podpisom. Na úrade ich môže prijať iba určená osoba, ktorá disponuje tiež príslušným elektronickým podpisom. Systém spis dešifruje a zaradí dáta v ňom obsiahnuté do programu, v ktorom sú spisy úradom evidované a v ktorom sa ďalej spracovávajú písomnosti v následnom správnom konaní. Papierová podoba spisu zostáva len v jednom vyhotovení na polícii pre prípadnú potrebu v rámci odvolacieho konania alebo súdneho preskúmania. V Pardubiciach zatiaľ putujú elektronickou poštou len priestupky, ktoré skončili dopravnou nehodou, čo je okolo 500 prípadov ročne. Predpokladá sa, že sa týmto spôsobom budú postupne odovzdávať aj ďalšie dopravné priestupky. Celý systém je postavený na programe Lotus Notes od spoločnosti IBM. Zhruba rok potom trvala úprava špeciálnej aplikácie spoločnosti Gemos CZ do súčasnej podoby, ktorá vyhovuje ako úradníkom radnice, tak policajtom. "IBM Lotus Domino a IBM Lotus Notes spolu s aplikáciou spoločnosti Gemos CZ umožňuje nielen rýchle a prehľadné spracovanie dopravných priestupkov, ale navyše celé riešenie zvyšuje efektivitu práce a znižuje náklady spojené s komunikáciou," povedal Michal Fran, riaditeľ softvérovej divízie IBM ČR. Cieľom projektu je aktívne prispieť k elektronizácii verejnej správy. "Spoločne s krajským riaditeľstvom Policajného zboru CR chceme ukázať prelomovú cestu v tejto oblasti, takzvanom e-governmentu. Tento, ale aj niektoré ďalšie projekty, ktoré uzreli svetlo sveta na našom magistráte, sme pripravení prezentovať na celoštátnej úrovni. Poslúži k tomu konferencia Rok informatiky vo verejnej správe, ktorá sa bude konať začiatkom júna zhodou okolností tiež v Pardubiciach, "povedal tajomník radnice Stanislav Panus.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku V Pardubiciach testujú elektronický prenos dát od polície


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.