Preposlať Vodiči, naučte sa brániť - 10 tipov pre rokovania s políciou

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Vodiči, naučte sa brániť - 10 tipov pre rokovania s políciou

18.06.2010 | Redakce Katalog Automobilů.cz | Ostatné články | Komentárov: 1 |

Vadí vám, že policajti a úradníci neváhajú používať na vodiča postupy na hranici etiky, aby vás dostali, kam potrebujú? Pristúpte na ich hru a osvojte si DESATORO asertívneho VODIČA.

Vodiči, naučte sa brániť - 10 tipov pre rokovania s políciou

Majú pomáhať a chrániť - a mnohí z nich to tiež robia. Bohužiaľ až príliš často sa ale vodiči na slovenských cestách stávajú terčom dômyselne nastražených radarových pascí, neprimeranej prísnosti, ktorá veľakrát hraničí so šikanovaním, a niekedy rovno korupcie. Nezáleží na tom, či ide o zlyhanie takpovediac systémové, ako bola neetická spolupráca niektorých českých miest so súkromnou firmou Czech Radar, alebo len o policajta rozhodnutého riešiť priestupok tak, aby mu z toho kvaplo pár euro do vrecka. Výsledok je vždy rovnaký - vodič, ktorý sa cíti byť podvedený a ktorého úcta k právu je zase o niečo menšia.

Vodiči, naučte sa brániť - 10 tipov pre rokovania s políciou

Za dlhodobej podpory niektorých slovenských médií, ktoré v slovenskej verejnosti cielene živia akútny pocit ohrozenia z "pirátov ciest", sa mestá, obce a niekedy bohužiaľ aj dopravná služba Polície SR uchyľujú k prísnemu postihovaniu nezávažných priestupkov namiesto cieleného vyhľadávania a trestania tých niekoľko málo skutočne nebezpečných vodičov. Na hrubé vrece však patrí hrubá záplata - na snahe brániť sa proti nespravodlivému alebo neprimerane prísnemu postupu polície a úradov nie je nič zavrhnutia hodného, ak všetko zostáva v medziach morálky a platnej legislatívy. Preto autoweb.cz v spolupráci s právnikom JUDr. Baranom zostavil nasledujúce

DESATORO ASERTÍVNEHO VODIČA

1. Nikdy neplaťte pokuty na mieste!

Nikdy neplaťte pokuty na mieste alebo si neberte zloženku, ak si nie ste istí, že daný priestupok nie je kvalifikovaný ako priestupok bodovaný. Ak to totiž urobíte, potom je veľmi ťažké takéto rozhodnutie spätne napádať. Prax ukazuje, že policajti a strážnici neskrývane klamú vodiča len preto, aby priestupok na mieste prerokovali, a vodiča nesprávne informujú o tom, že priestupok nie je bodovaný.

2. Nerobte si to horšie

Vaše presvedčenie, že ste vystavovaní šikanovaniu, vás ešte neoprávňuje odoprieť policajnej hliadke súčinnosť. Napríklad za odmietnutie dychovej skúšky, ktorú by Polícia SR mala podľa vlastnej smernice uskutočňovať pri každej cestnej kontrole, sa vystavujete riziku vážneho a zbytočného postihu.

3. Nenechajte si vyhrážať

Policajti sú pri cestných kontrolách schopní použiť hocijakú pascu, aby vás vmanévrovali tam, kam potrebujú. Nebojte sa oplatiť im to rovnakou mincou a využiť pri cestnej kontrole všetky legálne možnosti na svoju obranu.

4. Nevypovedajte, ak nemusíte

Ak dôjde celá situácia tak ďaleko, že ste predvolaní na mestský úrad, Mestskú políciu apod., môže vám pomôcť kontroverzná " blízka osoba " - ak ju správne použijete. Dôležitou informáciou je, že toto právo máte, nebolo zrušené a nikdy zrušené nebude; ak počúvate v médiách zástupcu Polícia SR, ako by to radi zrušili, pamätajte, že ide len o ich zbožné želanie, ktoré je však v rozpore s Chartou základných práv a slobôd.

5. Žiadajte jasný dôkaz o svojom priestupku

Všeobecne platí, že zákon nestanovuje, ako má byť konkrétna skutočnosť preukázaná. Správny poriadok iba stanovuje, že ako dôkaz smie poslúžiť čokoľvek, čo vypovedá o určitej skutočnosti za podmienky, že je získanie takéhoto dôkazu v súlade so zákonom.

6. Strážte si stav svojho bodového konta

Všetci sme počuli dosť historiek o ľuďoch, ktorí prišli na úrad kvôli drobnému priestupku a museli tam nechať vodičský preukaz, pretože vyšlo najavo, že mali 12 alebo viac bodov, bez toho aby si toho boli vedomí. Aktuálny stav svojho bodového konta môžete zistiť na ktoromkoľvek z kontaktných miest CzechPOINT. Stačí mať so sebou len doklad totožnosti, pre istotu však odporúčame aj vodičský preukaz.

7. Hrajte o čas

Ak máte pevné nervy, môžete spoliehať na to, že úrad váš priestupok nebude prejednávať, respektíve ho nestihne prerokovať v zákonnej lehote. Táto vyčkávacia taktika má istý potenciál jedine vtedy, ak bol váš priestupok z tých naozaj zanedbateľných a došlo k nemu vo veľkom meste, kde sú úradníci prerokovaním dopravných priestupkov doslova zavalení.

8. Odvolajte sa

Dostali ste blokovú pokutu, ale neskôr vo vás dozrelo presvedčenie, že ste boli potrestaní neprávom? Správny poriadok síce pozná dva spôsoby zmeny takzvaného právoplatného rozhodnutia, ktorým pokuta je, ale varujeme vás - šance sú neveľké.

9. Nechajte si nahradiť škodu

Rad vodičov sa stretáva s konaním policajtov, strážnikov alebo úradníkov, ktoré je v rozpore so zákonom alebo nad mieru primeranú okolnostiam, zasahuje do osobnostnej sféry jednotlivca. V takýchto prípadoch môže za určitých okolností vzniknúť nárok na náhradu škody.

10. Naučte sa chápať materiálne hľadisko priestupku

Konanie, ktoré je podľa litery zákona priestupkom (napríklad malé prekročenie rýchlosti), nemusí byť priestupkom vtedy, ak pri ňom nebol poškodený žiaden právom chránený záujem spoločnosti (napríklad plynulosť a bezpečnosť premávky). Jednoznačne sa k tomu vyjadril dokonca aj Najvyšší správny súd, keď prejednával prípad vodiča, ktorý dostal pokutu za to, že išiel 52 km / h na "päťdesiatke".

Vodiči, naučte sa brániť - 10 tipov pre rokovania s políciou

Niektorí z čitateľov nás iste opäť obviní, že publikovaním týchto rád napomáhame pirátom a bezohľadným vodičom. V skutočnosti je to práve naopak. Tí naozaj bezohľadní dávno poznajú každú právnu kľučku, každý psychologický trik, každú úplatkárska fintu, takže ich konanie zostáva často nepotrestané - a polícia aj správne orgány sa "hoja" na slušných ľuďoch, ktorí nevedia klásť účinný odpor a nechávajú sa trestať za banality ako zlé parkovanie, nerozsvietené svetlá alebo malé prekročenie rýchlosti. Inými slovami si uľahčujú prácu na úkor najširšej vodičskej verejnosti. Veríme, že len poučení, primerane asertívni vodiči môžu tento stav postupne zmeniť.

Vodiči, naučte sa brániť - 10 tipov pre rokovania s políciou

Zdroj: Autoweb.cz

Související články na Autoweb.cz:

Co týden dal: Impreza STI se vrací ve velkém stylu

Co týden dal: Nové kolo crash testů Euro NCAP

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 1

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Vodiči, naučte sa brániť - 10 tipov pre rokovania s políciou


počet príspevkov: 1

Ivan

10.08.2011 v 07:54

Chybaju mi tu už len postupy a rozpisy, ako presne sa dá pri niektorých situáciách brániť, a na ktorú vyhlášku a podobne sa dá odvolávať. Mňa osobne by to zaujímalo.

Odpovedať

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.