Preposlať Suzuki SX4 - recenzia

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Suzuki SX4 - recenzia

22.02.2007 | David Kudláček | Recenzia | Komentárov: 0 |

Japonská automobilka Suzuki obohatila v minulom roku svoj výrobný program o príťažlivý model SX4, ktorý je dvojčaťom talianskeho Fiatu Sedici.

Japonská automobilka Suzuki obohatila v minulom roku svoj výrobný program o príťažlivý model SX4, ktorý je dvojčaťom talianskeho Fiatu Sedici. Suzuki SX4 nenahrádza vo výrobnom programe žiadny zo súčasných modelov. Zapadá medzi menší a starší Ignis a málo rozšírenú Lianu. Montáž prebieha v maďarskom Ostrihome, kde sa vyrába aj nová generácia populárneho Swiftu a už zmienený Ignis.

Suzuki SX4 - recenzia

Design nového Suzuki má na svedomí známy designér Giorgetto Giugiaro, resp. firma Ital Design. Na vozidle upúta strmá predná časť s výraznými prednymi svetlometmi a nárazníkom s rozmerným nasávaním vzduchu. Ďalší efektný prvok tvorí zalomená línia v zdvojenom „A-stĺpiku“. Zadná časť vozidla pôsobí športovým dojmom, upútajú široké stĺpiky a rozmerné zadné svetlá. Pod kapotou môžete mať buď slabšiu 1500-ku alebo silnejšie prevedenie 1.6 s variabilným časovaním ventilov. Oba motory sú zážihové. Pre priaznivcov vznetových pohonných jednotiek je pripravený turbodiesel s objemom 1.9 DdiS/88 kW s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou. Pokiaľ sa rozhodnete pre silnejšiu benzínovú verziu, alebo pre diesel, máte ešte na výber z dvoch druhov pohonu kolies. Obe motorické verzie sa ponúkajú s pohonom prednej nápravy alebo za príplatok vo verzii 4 x 4. Pohon všetkých kolies sa ovláda kolískovým spínačom na stredovom paneli. Môžete vybrať jeden z 3 režimov pohonu, resp. jeho nastavenie. Funkcia Auto samočinne delí hnací moment podľa okamžitých prevádzkových podmienok, funkcia Lock posiela na zadné kolesá najmenej 10 %, najviac 50 % točivého momentu. Pri prekročení rýchlosti 60 km/h sa režim Lock automaticky prepne do režimu Auto. Tretí mód, 2WD, tvorí stály pohon prednej nápravy. Základní „jedna - päťka“ ponúka len pohon prednej nápravy.

Suzuki SX4 - recenzia

Prevodovka je štandardne 5-stupňová, diesel sériovo pridáva jeden rýchlostný stupeň naviac. Verzia 1.6 s pohonom prednej nápravy môže na želanie využívať služby 4-stupňovej automatickej prevodovky. Prístrojová doska SX4 je takmer bezo zmien prevzatá z modelu Swift. Poteší dobrou ergonómiou ovládacích prvkov a kvalitným spracovaním. Plasty v interiéri sú síce tvrdé, ale nevyzerajú lacno. Medzery medzi jednotlivými spojmi sú minimálne. Vďaka vyššej stavbe karosérie majú všetci cestujúci dostatok miesta nad hlavami. Dostatočná ponuka priestoru platí aj v priečnom smeru. Žiadny z cestujúcich sa teda na sedadlách netiesni. Výhľad z vozidla je vďaka vyššej stavbe karosérie veľmi dobrý. Batožinový priestor nie je nijak nadpriemerný, ale vďaka tvarovaniu dobre využiteľný. Základný objem je 270 l. Rovnako, ako prístrojová doska, aj sedadlá pochádzajú z modela Swift. Poteší dostatočnou dĺžkou operadla a sedáka a ponúkajú dobré bočné vedenie pri dynamickejšej jazde. Aj napriek jednoduchej konštrukcii zadnej nápravy (je kľuková s vlečenými ramenami spojenými skrutnou priečkou) a vyššiemu ťažisku, ponúka Suzuki SX4 dobré jazdné vlastnosti. Dostatočne drží zvolenú stopu, na hranici prechádza do ľahkej pretáčavosti. Odpruženie je pomerne tvrdé a prenáša rázy od kolies do interiéru. Pri jazde poteší malý hluk vychádzajúci od motora. Radenie vozidla je bezproblémové, dostatočne presné. Radiaca páka sa pohybuje po krátkych dráhach. Radenie podporuje elektrický posilovač, ktorý by mohol vo vyšších rýchlostiach mierniť svoj účinok. Obecne je radenie presné a vyžaduje malé ovládacie sily. Brzdy majú pomerne ostrý nástup a vykazujú veľmi dobré výsledky aj po opakovanom zaťažovaní.

Suzuki SX4 - recenzia

Suzuki SX4 poteší kvalitným spracovaním, veľmi atraktívnym designom a príjemnými jazdnými vlastnosťami. Potenciálneho majiteľa iste nadchne aj fakt, že si môže vybrať z dvoch druhov pohonu náprav. Pokiaľ si zvolí verziu 4 x 4, nedostane síce plnohodnotný off-roader, ale voz, ktorý ponúkne dobré trakčné schopnosti pri zhoršených prevádzkových podmiankach. Sneh, blato a nespevnené vozovky by pre SX4 4 x 4 nemali byť žiaden problém. Výbava základného modelu 1.5 GA je dobrá, obsahuje okrem iného: dva airbagy, ABS, posilovač riadenia, otáčkomer, delené zadné sedadlo a 15-palcové kolesá.

Stručné technické údaje SUZUKI SX4 1.6 4 x 4

 • Dĺžka: 4140 mm
 • Šírka: 1755 mm
 • Výška: 1620 mm
 • Rázvor náprav: 2500 mm
 • Objem batožinového priestoru: 270 až 1045 l
 • Objem valcov: 1586 ccm
 • 79 kW/107 k
 • najvyšší točivý moment: 145 N.m/4000 ot. za min.
 • priemerná spotreba paliva: 7,1 l/100 km
 • zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 11,5 s
 • najvyššia rýchlosť 170 km/h
 • objem palivové nádrže 50 l

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 39

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Suzuki SX4 - recenzia


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.