Preposlať Prevodovka

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Prevodovka

25.06.2007 | Tomáš Trhoň | Slovník pojmov | Komentárov: 0 |

Po sérii článkov o technike, ktorá sa ukrýva priamo pod kapotou auta, sa dnes posunieme málinko ďalej a to k časti, ktorá nie je priamo pod kapotou, ale o niečo ďalej, a tou časťou je prevodovka.

Po sérii článkov o technike, ktorá sa ukrýva priamo pod kapotou auta, sa dnes posunieme málinko ďalej a to k časti, ktorá nie je priamo pod kapotou, ale o niečo ďalej, a tou časťou je prevodovka.

Prevodovka

Je to zariadenie, ktoré zmenou prevodového pomeru medzi motorom a hnacími kolesami umožňuje optimálne využívať priebeh točivého momentu. Motor totiž pri nízkych otáčkach podáva malý výkon a pri vysokých otáčkach sa správa nehospodárne. Naviac umožňuje samozrejme aj jazdu dozadu. Prevodovky je možné obecne rozdeliť podľa druhu prevodu a tiež podľa spôsobu radenia jednotlivých stupňov, uvedieme si pár príkladov: Prevodovky s ozubenými kolieskami Dvojhriadeľové - prevodovka s ozubenými kolieskami - každý prevod je tvorený jedným hnacím a jedným hnaným kolieskom vonkajším čelným ozubením. Kolieska sa do sebe zasúvajú pomocou spojok (Zubové, alebo synchronizačné). Trojhriadeľové – Prevod je tvorený dvoma dvojicami koliesok s vonkajším čelným ozubením Hydrostatické – Kvapalina stlačovaná čerpalami Reťazové prevodovky – Prevody pomocou retiaz a reťazových koliesok Planetové - Prevody ozubenými planetovými súkolesími.

Prevodovka

Výrobcovia vozidiel dbajú na optimálne zladenie celej prevodovej sústavy (prevodovka, spojka, motor) a ku konkrétnemu motoru výrobcova automaticky montuje príslušnú prevodovku, ktorá dokáže správne využiť potenciál motoru, udržuje rozumnú spotrebu a patričný komfort jazdy. Z uvedeného jasne vyplýva, že keď dôjde k zvýšeniu výkonu motora, naruší sa tým predom pripravená rovnováha a môže dôjsť k rade problémov. Asi najbežnejším je nárast točivého momentu, to samé o sebe je výhodou ako problémom, pravdaže problém je ten, že výrazní nárast točivého momentu nebude zvládať spojka, alebo sa výrazne zníži jej životnosť. Ďalej sa môže vyskytnúť problém s pevnosťou prevodovky, ktorá dostáva poriadne zabrať a za čas sa môže stať, že sa prevodovka "vysype". Našťastie sú sériové prevodovky aj spojky čiastočne predimenzované, takže pokiaľ sa do úpravy motoru pustíme v rozumnej, decentnej miere, problémy by sa nám mali vyhýbať. Pokiaľ upravujeme výkon tým spôsobom, že vymeníme súčasný motor za väčší a konštrukcia auta to umožňuje, doporučuje sa vymeniť z daného motora aj prevodovka, alebo z dieselových verzií, ktoré ako vieme pracujú s o dosť väčším krútiacim momentom ako benzínové motory. Pokiaľ sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodneme pre prestavbu prevodovky, napríklad o pridanie ďalšieho stupňa (napr. 6ka u škodoviek) alebo o "preskladanie" kvalitov, skrátenie, predĺženie kvalitov, k pretekárskemu bezspojkovému riadeniu Hewland, či v poslednej dobe často aj v sérii vyskytujúcemu sa, postupnému radeniu. Pri zmene odstupňovania prevodu dochádza buď k výmene tzv. stáleho prevodu (hruška a tanierové koliesko). V tomto prípade bude síce odstupňované rovnako, ale buď se prevodovka skráti, alebo predĺži.. Systém hewland nepoužíva synchróny, ale radí sa sem zubovými spojkami. Stupne je možné meniť bez použitia spojkového pedálu, takže je oveľa rýchlejšia. Hewland a klasická sériová synchrónna prevodovka majú spoločný len obal a systém radenia do „H“, inak sa jedná o úplne odlišné systémy.

Prevodovka

Prevodovky konštruované pre výkonnejšie motory sa od bežných líšia predovšetkým tvarom zubov jednotlivých koliečok. U výkonných a športových motorov sa zuby po sebe akoby šúpu, sériové sa s minimálnym odporom úplne prirodzene odvaľujú. Z tohto hľadiska je logické, že prevodovka s minimálnym trením môže zaručiť vyššiu životnosť než prevodovka, v ktorej prebiehajú oveľa väčšie rázy. Povrch sériových koliečok je podrobený celej rade úprav, ktoré majú za cieľ predovšetkým znížiť už spomínané trenie a tak zaručiť minimálnu hlučnosť. Povrch koliečok zo športových prevodoviek sa upravuje len minimálne, alebo niekedy aj vôbec. Převodovka DSG Zrýchlenie radenia jednotlivých prevodových stupňov bez prerušenia prenosu výkonu priniesli nedávno predstavené prevodovky vyvinuté koncernom VW DSG (Direkt Shift Gearbox). Je to trojhriadeľová prevodovka rozdelená na dve prevodovky s dvoma spojkami a dvoma vstupnými a výstupnými hriadeľmi. Podľa otáčok motoru a množstva dodávaného paliva zaradí prvá časť prevodovky jeden stupeň, ktorý je motorom spojený vďaka príslušnej spojke. Súčasne s touto úlohou je v druhej časti prevodovky naprázdno zaradený aj nasledujúci stupeň. Ten pravdaže vďaka vypnutej druhej nie je spojený s motorom. Ak nastane pokles otáčok, prevodovka pripraví vyšší stupeň. Zmena prevodu je bleskurýchla, pretože nasledujúci stupeň je vlastne už zaradený a predĺženie spôsobuje len príslušná spojka. Preradenie trvá približne 35ms. V súčasnosti je táto konštrukcia v „osobáku“ skôr luxusom, ale určite skoro príde doba, kedy táto či podobná konštrukcia prevodovky bude úplne bežná.

Prevodovka

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 14

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Prevodovka


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.